środa, 3 marca, 2021

Dzisiaj podpisano umowę na rozbudowę terminala lubelskiego lotniska. W ciągu miesiąca ruszą prace budowlane.


W dniu dzisiejszym w siedzibie Portu Lotniczego Lublin zorganizowana została konferencja, podczas której podpisano umowę na rozbudowę terminala pasażerskiego. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się pomiędzy przedstawicielami lotniska – na czele z p. Krzysztofem Wójtowiczem – Prezesem Portu Lotniczego Lublin a firmą STRABAG, reprezentowaną przez p. Monikę Szczygieł-Gołębiowską – Dyrektor Oddziału Północny Wschód STRABAG.

– Cieszymy się bardzo, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju naszego regionu. Chcielibyśmy postarać się przełożyć nasze doświadczenia, podczas rozbudowy lotniska w Świdniku – mówi Monika Szczygieł-Gołębiowska.

Projekt, którego wykonawcą będzie firma STRABAG zakłada budowę nowego skrzydła hali odlotów a także przebudowę już istniejącego, o łącznej powierzchni ok 2 200 m2. Nowy punkt kontroli bezpieczeństwa, pomieszczenia służb lotniskowych a przede wszystkim poczekalnia dla pasażerów strefy Schengen, to tylko niektóre elementy jakie zostaną zrealizowane w ramach projektu rozbudowy. Całość inwestycji szacowana jest na 10,6 mln złotych. Prace mają potrwać ok 8 miesięcy.

– Plac budowy przejmujemy w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dajemy sobie ok 2-3 tygodni na zagospodarowanie terenu poprzez wybudowanie naszego zaplecza – czyli ok połowy kwietnia rozpoczynamy prace budowlane, które potrwają przez 8 miesięcy. Przed końcem roku planujemy zakończyć roboty budowlane. Po tym czasie rozpoczną się procedury odbiorowe – mówi Łukasz Zalewski – Kierownik Kontraktu.

Pomimo, iż rozbudowa terminala będzie odbywała się na czynnym obiekcie, to zarówno wykonawca jak i Port Lotniczy Lublin nie przewidują żadnych zakłóceń w funkcjonowaniu lotniska. Według zapowiedzi przedstawicieli Portu Lotniczego Lublin rozbudowa terminala, przy stale rosnącym ruchu pasażerskim powinna wystarczyć na kolejne 5-10 lat oraz pozwolić na obsługiwanie ok miliona podróżnych rocznie. Tylko w tym roku lubelskie lotnisko ma w planach obsłużyć 0,5 mln. pasażerów.

Spotkanie z władzami lotniska, to także dobra okazja do tego, aby zapytać o dalsze plany rozwoju, które pozwolą utrzymać stale rosnący ruch pasażerski. Krzysztof Wójtowicz – prezes lubelskiego lotniska zapowiada, że jeszcze w tym roku powinny zostać ogłoszone nowe połączenia, jednakże na szczegóły musimy jeszcze poczekać. Prezes portu podkreśla, że dla lotniska ważne jest połączenie Lublina z innymi dużymi regionami Ukrainy. Świadczyć o tym może duże zainteresowanie i dobre obłożenie na trasie do/z Kijowa. Obecnie Port Lotniczy Lublin prowadzi rozmowy z przedstawicielami przewoźnika na temat zwiększenia ilości rotacji na tej trasie.

Fot.: Lubelskielotnisko.pl

Banner Content

0 Komentarzy

Zostaw komentarz