sobota, 16 stycznia, 2021

Przez kilkadziesiąt minut lotnisko nie mogło wykonywać operacji lotniczych. Przyczyną była usterka systemu komunikacji.

Do zdarzenia doszło wczoraj przed południem. Nasi czytelnicy poinformowali, że odlot samolotu linii Ryanair do Londynu Stansted mocno się opóźnia. Chwilę później nad Lublinem na wysokości 10 000 stóp zaczął krążyć samolot węgierskiego przewoźnika Wizz Air, który przyleciał z Eindhoven.

Pierwsze informacje jakie otrzymaliśmy wskazywały na awarię systemu łączności pomiędzy wieżą a maszynami. Jednak dzisiaj zweryfikowaliśmy tę informację i okazało się, że wszystkiemu winny był system komunikacji Tetra.

Była to przyczyna techniczna, awaria systemu komunikacyjnego Tetra, ale już usunięto usterkę.

Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

O sytuację zapytaliśmy również Polską Agencję Żeglugi Powietrznej:

-Awaria nie była po stronie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i nie mam wiarygodnych informacji w tym zakresie.

Paweł Łukaszewicz, rzecznik PAŻP.

System Tetra jest otwartym standardem cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej powstałym z myślą o służbach bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa. Główną zaletą tego systemu jest możliwość korzystania z narzędzia komunikacyjnego, zapewniającego koordynację funkcjonowania i niezakłóconą współpracę takich służb jak policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, a także innych służb bezpieczeństwa publicznego.

Tetra pozwala prowadzić 4 niezależne rozmowy telekomunikacyjne, bądź przesyłać w tym samym czasie dane. Gdy użytkownik sieci chce skorzystać z systemu – na przykład przeprowadzić rozmowę telefoniczną – wysyła prośbę o połączenie, które jest mu udostępniane w nie dłużej niż pół sekundy. Gdy przy dużej liczbie użytkowników zajęte są wszystkie kanały, a konieczne jest przeprowadzenie bardzo ważnej rozmowy telefonicznej (na przykład połączenia alarmowego w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia ludzi) zajęcie wszystkich kanałów eliminuje się za pomocą sprawnego operowania priorytetami połączeń. Połączenia alarmowe są w takiej sieci traktowane nadrzędnie i w razie potrzeby kanał zajęty innym połączeniem jest zwalniany, co jest bardzo ważne do wspominanego już skoordynowanego działania wielu służb bezpieczeństwa publicznego.

Samoloty do Londynu Stansted, Oslo i Eindhoven odleciały z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem.

Wikipedia.pl / http://www.tetraforum.pl

Banner Content

0 Komentarzy

Zostaw komentarz