czwartek, 21 stycznia, 2021

Pokazy lotnicze na świdnickim lotnisku już za niespełna 3 miesiące. Przygotowaliśmy listę dotychczas zgłoszonych uczestników Air Festivalu.


Wielkimi krokami zbliża się termin imprezy lotniczej jaką jest Świdnik Air Festival. Zaplanowana na 9-10 czerwca impreza będzie nie lada gratką dla miłośników śmigłowców, samolotów cywilnych, oraz wojskowych i historycznych. Świdnik Air Festival jest jedną z imprez organizowanych z okazji 100-lecia Lotnictwa Polskiego. Data pokazów związana jest również z obchodzoną w tym roku setną rocznicą urodzin gen. Tadeusza Góry oraz 65-lecia świdnickiego aeroklubu. Impreza odbędzie się na trawiastym lotnisku i szacuje się, że może zgromadzić każdego dnia ok 30 tys. widzów.

Na chwilę obecną jest już kilka gwiazd, które potwierdziły swój udział w tym wydarzeniu. Jak zapewniają organizatorzy, to jeszcze nie koniec niespodzianek a lista uczestników będzie na bieżąco aktualizowana.

Poniżej chcielibyśmy Wam zaprezentować sylwetki uczestników, którzy do tej pory potwierdzili swój udział (lista będzie na bieżąco aktualizowana).

Artur Kielak

Fot.: arturkielak.com

Artur Kielak już od najmłodszych lat pasjonował się lotnictwem. Jako młody chłopak większość swojego czasu spędzał siedząc przy płocie lotniska w Mińsku Mazowieckim – z którego pochodził, podziwiając startujące i lądujące MIG-i. Jednakże na poważnie swoją przygodę rozpoczął w wieku szesnastu lat w Aeroklubie Podkarpackim jako pilot szybowców, następnie był skoczkiem spadochronowym w Aeroklubie Warszawskim. Później były już samoloty. Doświadczenie zdobywał zarówno w Polsce jak i zagranicą. Był m.in. pilotem demonstracyjnym i technicznym w fabryce Cessny. Współprace jako pilot samolotów liniowych rozpoczął w 2006 roku jaki pilot nieistniejących już linii lotniczych Centralwings.

Od 2008 roku jest kapitanem Boeinga 737-800 w liniach Ryanair. Jako pilot akrobacyjny swoją przygodę rozpoczął w roku 2004 w Aeroklubie Śląskim, gdzie po raz pierwszy usiadł za sterami samolotu Zlin 526F wraz z instruktorem Adamem Labusem, który stał się dla niego wzorem jeśli chodzi o lotnictwo akrobatyczne. Od tego momentu kariera Artura Kielaka jako pilota akrobacyjnego zaczęła nabierać tempa. Swego czasu latał jako członek grupy akrobatycznej Żelazny. Jego największymi osiągnięciami są: 6 miejsce na mistrzostwach Europy, srebrny oraz brązowy medal w akrobacji samolotowej na Światowych Igrzyskach Samolotowych w Dubaju w 2015 roku.

Łukasz Czepiela

Fot.: czepiela.com

Już jako młody chłopak poczuł, że samoloty to coś czemu chciałby się poświęcić. Na co dzień związany z Aeroklubem Poznańskim. Łukasz Czepiela jako jedyny Polak jest pilotem klasy Challenger teamu Red Bull Air Race. Poza akrobacją Łukasz zasiada za sterami pasażerskiego Airbusa A320. Zajął III miejsce w zawodach Challenger Class.

Maria Muś

Fot.: redbull.com

Niech nikogo nie zwiedzie delikatność i filigranowość Marii Muś. Jako jedna z niewielu kobiet w Polsce jest zawodowym pilotem śmigłowców. Jej codziennością jest pilotowanie prywatnego Bella 427. Należy do Narodowej Kadry Śmigłowcowej reprezentując nasz kraj na wielu zawodach rangi międzynarodowej zasiadając za sterami Robinsona 44. Marysia jest szczęśliwą posiadaczką rzadkiego na polskim niebie śmigłowca Bölkow Bo 105. To właśnie na tej maszynie będziemy mogli podziwiać Jej zdolności podczas tegorocznego Świdnik Air Festival. Oprócz solowego występu Marysia wystąpi w parze z Łukaszem Czepielą.

3AT3 Formation Flying Team

Fot.: 3at3.pl

Jest grupą cywilnych samolotów Aeroklubu Polskiego, która powstała w 2009 roku. Za sterami maszyn AT-3 R-100 zasiadają: Jakub Kubicki – Prowadzący, Piotr Krasiński – Lewoskrzydłowy/ Prowadzący, Radosław Izdebski – Lewoskrzydłowy, Piotr Maciejewski – Prawoskrzydłowy, Jakub Śliwiński – Lewoskrzydłowy. Grupę można było obserwować na pokazach Air Show w Radomiu czy Air Show w Dęblinie. Piloci prezentują niezwykły kunszt pilotażu grupowego. Samoloty na których lata załoga 3AT3 zostały wyposażone w wytwornice dymu, co podczas pokazu podkreśla jego efektowność.

Cellfast Flying Team

Fot.: Cellfast Flying Team

To grupa trzech młodych pilotów związanych z krośnieńskim aeroklubem, którzy od 2015 roku tworzą zespół Cellfast Flying Team. Mieczysław Machnik, Daniel Dębosz oraz Arkadiusz Nowak- piloci latający na francuskich samolotach Socata Morane już w czerwcu zaprezentują swoje umiejętności na Świdnik Air Festival. Grupa ta specjalizuje się w efektownych rozejściach, mijankach, przegrupowaniach oraz lataniu w szyku.

Banner Content

0 Komentarzy

Zostaw komentarz