środa, 3 marca, 2021

W ciągu kilku najbliższych tygodni do użytku zostanie oddana nowa część terminala w Porcie Lotniczy Lublin. Wkrótce poznamy oficjalną datę.

Jeszcze w zeszłym roku Port Lotniczy Lublin ogłosił przetarg na rozbudowę terminala pasażerskiego, w toku którego na głównego wykonawcę projektu wybrano firmę Strabag. Konieczność rozbudowy terminala wynikała ze stale zwiększającego się ruchu pasażerskiego na lubelskim lotnisku. Przypomnijmy, że pierwotny projekt zakładał budową terminala o powierzchni około 23 tys km². Jednak zdaniem Komisji Europejskiej prognozowany wówczas ruch pasażerów nie wymagał budowy tak dużego obiektu. Rozwój siatki połączeń, który znacząco wpłynął na ruch pasażerski spowodował, że decyzja o rozbudowie terminala stała się koniecznością.

Fot.: Lubelskielotnisko.pl

Tak decyzję o rozbudowie komentował Prezes Portu, Krzysztof Wójtowicz:

„Rozbudowa terminala podyktowana jest stale wzrastającym ruchem pasażerskim. Chcemy, aby pasażerowie, korzystający z Portu Lotniczego Lublin mieli zapewnione komfortowe warunki. Dzięki tej inwestycji uda nam się zwiększyć przepustowości hali odlotów, a także poszerzyć część komercyjną.”

Fot.: Lubelskielotnisko.pl

Powierzchnia terminala dzięki jego rozbudowie zwiększyła się o ponad 2000 m². Mimo, iż w dalszym ciągu trwa wyposażanie obiektu, to dodatkowa przestrzeń widoczna jest na pierwszy rzut oka. W nowej części terminala, która w całości będzie przeznaczona na potrzeby pasażerów strefy Schengen znajdą się: poczekalnia dla odlatujących pasażerów, wielkopowierzchniowy sklep wolnocłowy, dodatkowy punkt kontroli paszportowej, punkt strefy gastronomicznej, dodatkowa poczekalnia „business lounge” wraz z patio. W nowej części znajdą się również 3 wyjścia, które tylko w tej strefie w przyszłości pozwolą na jednoczesną odprawę trzech samolotów.

Fot.: Lubelskielotnisko.pl

Charakter rozbudowanego skrzydła o wymiarach około 35 metry długości na około 62 metry szerokości i wysokości 8 metrów, ściśle współgra z główną bryłą terminala. Po oddaniu do użytku nowej części terminala, jego poprzednia cześć zostanie przeznaczona w całości do obsługi ruchu Non-Schengen. Dzięki rozbudowie terminala przepustowość Portu Lotniczego Lublin zwiększy się do miliona pasażerów, co na najbliższe lata zaspokoi potrzeby lotniska. Prace przy nowej części przebiegają zgodnie z harmonogramem. Trwają ostanie odbiory oraz wyposażanie obiektu. Termin oddania do użytku nowej części terminala przewidziany jest w maju.

Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji, atrakcyjność lubelskiego lotniska wzrośnie zarówno w oczach pasażerów – przekładając się na ich komfort, jak również pozytywnie wpłynie na dalsze rozwijanie siatki połączeń.

Banner Content

0 Komentarzy

Zostaw komentarz