sobota, 16 stycznia, 2021

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cieszących się dużym zainteresowaniem samolotów, popularny Jumbo Jet obchodzi swoją okrągłą rocznicę.

9 lutego 1969 roku był dniem przełomowym w historii ówczesnego lotnictwa. Tego dnia z fabryki Boeinga w Everett wyjechał pierwszy model popularnego samolotu. Tysiące zaproszonych gości mogło podziwiać olbrzyma z bliska.

Fot.: Wikipedia.pl

Pierwszym klientem nowego modelu były linie Pan American World Airways. Zamówienie zostało złożone blisko 3 lata przed oficjalną premierą.

Ojcem Jumbo Jeta i niewątpliwą ikoną koncernu Boeing związanym z 747 był Joseph P. Sutter, który tak wspominał tamte czasy:

-Dali mi kilku inżynierów i rozpoczęliśmy studia nad tym, jak do cholery zbudować tak wielki samolot. To doprowadziło do koncepcji 747, koncepcji szerokiego kadłuba, która jest teraz kopiowana przez wiele osób.

Do grudnia 2014 wyprodukowano 1501 sztuk tego samolotu we wszystkich wersjach. 28 czerwca 2014 roku Boeing dostarczył 1500. wyprodukowanego Jumbo Jeta, odbiorcą była niemiecka Lufthansa, a maszyna była modelem 747-8 Intercontinental.

Banner Content

0 Komentarzy

Zostaw komentarz