niedziela, 20 września, 2020

Za 3 dni przypadnie 5. rocznica pierwszego oficjalnego lądowania samolotu na lubelskim lotnisku. Z tej okazji władze Portu podsumowały ten okres.


Port Lotniczy Lublin rozpoczął działalność operacyjną 17 grudnia 2012 roku. Wtedy też wylądował pierwszy rejsowy samolot pasażerski, którym był boeing należący do linii Ryanair. Od tego czasu z lubelskiego lotniska skorzystało blisko 1,5 pasażerów i wykonano ponad 18 200 operacji lotniczych.

Krzysztof Wójtowicz, prezes lotniska tak podsumowywuje ten okres:

Z satysfakcją patrzę na rosnący ruch pasażerski. Dynamika wzrostu potwierdza, że nasza praca nad siatką połączeń przynosi oczekiwane efekty. Dlatego jestem przekonany, że kolejne lata będą jeszcze lepsze pod względem ilości wykonanych operacji oraz odprawionych pasażerów. To, o czym należy pamiętać, mówiąc o pięciu latach funkcjonowania Portu Lotniczego Lublin, to fakt, że jest on przede wszystkim impulsem stymulującym rozwój regionu. Lotnisko otworzyło możliwości dla wielu firm produkcyjnych i handlowych w województwie lubelskim i znacząco wpłynęło na rozwój turystyki

400 000 pasażerów!

Piotr Jankowski, rzecznik Portu dodaje:

-Chociaż rok 2017 jeszcze się nie zakończył, to już udało się zrealizować zakładany cel – 400 000 odprawionych pasażerów. Daje to 16% wzrost w stosunku do roku 2016. W roku 2018 lotnisko w Lublinie planuje odprawić około 500 000 podróżnych. Obecnie z Portu Lotniczego Lublin operuje 6 przewoźników. Są to trzy linie niskokosztowe: Wizzair, Rynair i easyJet, a także narodowy przewoźnik – Polskie Linie Lotnicze LOT, linie BMI Regional oraz Small Planet. Warto dodać, że lubelskie lotnisko jest jednym z dwóch w Polsce, z którego operuje easyJet, co jest bardzo dużym sukcesem i potwierdza potencjał Portu Lotniczego Lublin.

Z kolei Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin prognozuje:

Dzięki obecności sześciu przewoźników na naszym lotnisku, możemy mówić o stabilności, a także perspektywie rozwijania naszej siatki lotów. W prognozach na rok 2018 zakładamy, że z Portu Lotniczego Lublin będzie realizowanych co najmniej 14 kierunków, dających około 36 rotacji wykonywanych tygodniowo i ponad 550 000 oferowanych miejsc

Konsekwencją rosnącego ruchu lotniczego jest rozbudowa terminala, której rozpoczęcie zaplanowano na 2018 rok. Dzięki niej możliwe będzie zwiększenie przepustowości hali odlotów Non-Schengen. Po przebudowie terminala w Porcie Lotniczym Lublin, funkcjonowało będzie 5 gate-ów oraz 4 pełne linie kontroli bezpieczeństwa. Dzięki temu będzie możliwa obsługa 3-4 rotacji na godzinę. Zwiększy się także strefa handlowa, która po rozbudowie będzie miała 1000 m2.


Fot.: lubelskielotnisko.pl

Banner Content

0 Komentarzy

Zostaw komentarz