niedziela, 28 lutego, 2021

Godziny dzielą nas od rozpoczęcia pokazów lotniczych na podlubelskim lotnisku. Przez dwa dni pojawi się mnóstwo atrakcji.

https://air-festival.swidnik.pl/strefa-widza/program-festivalu/

O szczegółach wydarzenia i jego najciekawszych punktach opowiedział Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.
– W minionym roku wielkie zainteresowanie wzbudził nocny pokaz Marka Choima. Stąd decyzja, żeby w tym roku wzbogacić pokazy o takie elementy. Zobaczymy więc jeszcze The Flying Dragons, czyli zespół motoparalotniarzy występujących z efektami pirotechnicznymi i prawdziwą gwiazdę, brytyjską grupę Airborne Pirotechnics – wymieniał szef MOK.
Prawdziwą gratką dla fanów awiacji będą pokazy samolotów myśliwskich Su-22. Zostały zaplanowane podczas obu dni imprezy. W sobotę świdnicką publiczność odwiedzą także Biało – Czerwone Iskry. Wśród latających gwiazd nie zabraknie również Łukasza Czepieli, aktualnego mistrza świata w wyścigach Red Bull Air Race w klasie challenger. Swoje umiejętności pokażą też: Artur Kielak, grupa akrobacyjna Firebirds, Celfast Flying Team. Nad Świdnikiem zobaczymy także samoloty zabytkowe, wśród nich pochodzące z II wojny światowej maszyny Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230, Boeing Stearman, Yak 3U R2000. W Świdniku zaprezentują się również trzy samoloty Piper Cub i Hatz Classic.
Będzie również miejsce dla maszyn współczesnych. Wśród nich zobaczymy w szyku dwie Wilgi, AN-2, Cessnę C – 152 i najszybszy na świecie lekki samolot Virus SW121. Nie zabraknie także śmigłowców. Publiczność zobaczy pokazy dwóch maszyn rodem z PZL-Świdnik: Mi-2 i Sw-4. Możliwości Robinsona R44 zaprezentują instruktorzy z PWSZ w Chełmie, natomiast na jedynym w Polsce śmigłowcu Bolkow zobaczymy Marię Muś.

Wiemy już, że na pokazach nie pojawią się maszyny SU-22, które w ostatniej chwili odwołały wizytę z powodu incydentu w jednym z samolotów.

Atrakcyjnie zapowiada się również wystawa statyczna. Znajdzie się na niej 15 statków powietrznych, wśród nich historyczne już śmigłowce SM-1 i SM-2, a także m.in. śmigłowce Sokół, motoszybowce, szybowce i mniejsze samoloty.
– Na wystawie będzie można również oglądać wszystkie samoloty biorące udział w pokazie – dodaje A. Żurek.
Dodatkowo w strefie publiczności zostanie ustawiona replika samolotu Miles Magister i dwóch Fokkerów z czasów I wojny światowej. Widzowie będą mogli zobaczyć również sprzęt wojskowy z dwóch jednostek z terenu Lubelszczyzny, sprawdzić swoje siły na strzelnicy ASG oraz zajrzeć do trenażera czołgowego z Politechniki Lubelskiej. W strefie dla publiczności zostaną wystawione także latające modele RC w skali 1:10, dwie prezentacje przygotuje Strefa Historii. Swoje namioty będą miały również Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum w Dęblinie. Dopełnieniem wystawy statycznej będą zabytkowe motocykle, samochody i sprzęt wojskowy udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów.
W tym roku publiczność może liczyć również na występy gwiazd muzycznych. Zaplanowano je na niedzielę od godziny 18.00. Na scenie zaprezentują się Oragenek, Ania Dąbrowska i Enej.

Autobusem, pociągiem, samochodem
Na Świdnik Air Festival będzie można dotrzeć na kilka sposobów.
– Zachęcamy przede wszystkim do korzystania z komunikacji publicznej – mówił A. Żurek.
Goście wydarzenia będą mieli do dyspozycji bezpłatną linię miejską, która będzie odjeżdżać z ul. Ruskiej, obok dworca PKS. Dowiezie podróżnych niemal do samego terenu pokazów. Również Pol Regio zwiększy na nadchodzący weekend ilość i wielkość składów pociągów kursujących do Świdnika. Wszystkie rozkłady są dostępne na stronie www.air-festival.pl.
Natomiast, ci którzy zdecydują się na dojazd własnym środkiem lokomocji będą mieć do dyspozycji parking płatny, przy samym terenie wydarzenia, lub bezpłatne wzdłuż ul. Żwirki i Wigury i na terenie miasta.

Organizatorami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku,  Urząd Miasta Świdnik, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Partnerami głównymi: PZL Świdnik S.A. i Urząd Marszałkowski w Lublinie. Sponsorami wydarzenia są między innymi: Perła Browary Lubelskie S.A (sponsor główny), PKN Orlen S.A., Lubelski Węgiel „BOGDANKA” S.A. i WRBUD S.A. (sponsorzy strategiczni).

Banner Content

0 Komentarzy

Zostaw komentarz