środa, 3 marca, 2021

Port Lotniczy Lublin przygotował raport dotyczący ruchu na lubelskim lotnisku. Aż 93% osób, które w ostatnim roku podróżowało samolotem zamierza ponownie skorzystać z tej drogi transportu.


– W celu uchwycenia całościowego obrazu, przeprowadziliśmy badanie na ogólnopolskiej próbie Polaków. Dzięki temu wiemy jakie trendy panują w naszym kraju. Z całą pewnością można powiedzieć, że podróżowanie stało się dla wielu Polaków standardem – mówi Krzysztof Wójtowicz, prezes lubelskiego lotniska.

Jak często podróżujemy samolotem?

Badanie pokazuje, że Polacy coraz chętniej podróżują samolotem. Wśród tych, którzy w ostatnim roku korzystali z tego środka transportu, najwięcej wskazało jako pierwszy raz (40%), niewiele mniej dwa razy (36%) w ciągu dwunastu miesięcy. Częstotliwość podróżowania zmienia się wraz z wiekiem oraz miejscem zamieszkania. Młodzi ludzie w wieku od 18 do 24 lat najczęściej ze wszystkich grup wiekowych deklarują podróżowanie samolotem trzy razy w ciągu roku (13% vs. 8% 35-44-latków). Częściej z samolotu korzystają osoby mieszkające w większych miastach.

Fot.: airport.lublin.pl

W jakich celach latamy samolotem?

Podróżowanie samolotem dla większości Polaków wiąże się głównie z wypoczynkiem. Taką odpowiedź udzieliło prawie 80% ankietowanych. W sprawach biznesowych podróżuje tylko 7% badanych. Wypoczynek jako główny cel wyjazdów samolotem deklarują zwłaszcza mieszkańcy największych miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców – 87%.

Fot.: airport.lublin.pl

W ile osób najczęściej podróżujemy?

– Aż 67% Polaków w podróż samolotem zabiera jeszcze jedną lub dwie osoby (36% zabiera jedną osobę, 31% zabiera dwie osoby). Samotnych podróżników jest 14%, choć warto zwrócić uwagę,że mężczyzn wyjeżdżających samotnie jest zdecydowanie więcej niż kobiet (19% mężczyzn vs.8% kobiet). W grupie 5-osobowej i większej najczęściej podróżują osoby w wieku od 45 do 55 roku życia. W regionie lubelskim, podobnie jak w innych regionach Polski, największy odsetek respondentów zabiera w podróż samolotem jedną lub dwie osoby. Co czwarty podróżujący wyjeżdża z trzema lub czterema osobami, a 15% podróżuje samotnie – czytamy w raporcie.

Fot.: airport.lublin.pl

Ile średnio wydajemy na podróż samolotem?

Blisko połowa respondentów zadeklarowała, że wraz z kosztami dojazdu na lotnisko, nie wydaje więcej niż 1 tys. zł na osobę. Wydających ponad 3 tys. zł jest znacznie mniej bo tylko 14%. Budżet przeznaczony na bilet samolotowy, zmienia się z wiekiem. Aż 44% osób w wieku od 25 do 34 roku życia na bilety lotnicze nie wydaje więcej niż 750 zł na osobę. Wśród 35-44-latków ten odsetek wynosi tylko 24%. W przypadku korzystających z lubelskiego lotniska największy odsetek badanych nie wydaje więcej niż 500 zł na osobę.

Fot.: airport.lublin.pl

Dokąd latamy?

Wśród „kierunków marzeń” ankietowani wskazali głównie kraje śródziemnomorskie. Na pierwszym miejscu znalazły państwa z Półwyspu Iberyjskiego: Hiszpania i Portugalia, na drugim miejscu Grecja, a na trzecim Włochy.

Fot.: airport.lublin.pl

– Przygotowany przez nas raport potwierdza pozytywny trend, który obserwujemy obecnie na rynku. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach przewozowych przewoźników obsługujących trasy do i z Polski oraz prawie wszystkich polskich lotnisk. Polacy pokochali podróżowanie – wyjeżdżają nawet kilka razy w ciągu roku, choć nadal na bilety starają się wydawać jak najmniejsze kwoty. Jest to możliwe dzięki szeregowi czynników, między innymi niskim cenom paliw, co pozwala przewoźnikom na zaoferowanie atrakcyjnych cen biletów. Do wielu miejsc europejskich można polecieć za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, w zależności od terminu rezerwacji i wybranych usług dodatkowych – wyjaśnia Ireneusz Dylczyk, Dyrektor Handlowy Portu.

Badanie „Barometr Lotniczy, czyli jak i gdzie podróżują Polacy?” zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Portu Lotniczego Lublin na reprezentatywnej próbie 400 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI w lipcu 2017 roku. Badanie w regionie lubelskim zostało przeprowadzone przez Port Lotniczy Lublin na grupie 3610 respondentów metodą wywiadów internetowych. Badanie przeprowadzono w dniach 23 marca – 5 kwietnia 2017 roku. Była to piąta edycja badania. Łącznie ankietę we wszystkich edycjach wypełniło ponad 18 tys. osób.

Materiały: airport.lublin.pl

Banner Content

0 Komentarzy

Zostaw komentarz